Funktionsmedicin

Vad är funktionsmedicin?

Funktionell medicin är personlig medicin som behandlar förebyggande och primärt bakomliggande orsaker i stället för symptomen för allvarliga kroniska sjukdomar.

Funktionsmedicin är vetenskapligt grundad på vård som är förankrad i följande principer:

 • Biokemisk individualitet beskriver betydelsen av individuella variationer i metabolisk funktion som härrör från genetiska och miljömässiga skillnader mellan individer
 • Patientcentrerad medicin förespråkar ”person vård” snarare än ”sjukdom vård, ”efter Sir William Osler förmaning att ”Det är viktigare att veta vad för klient som har symtom än att veta vad sjukdom klient
 • Dynamisk balans av interna och externa faktorer.
 • Webbliknande sammankopplingar av fysiologiska faktorer – ett överflöd av forskning som nu stöder uppfattningen att den mänskliga kroppen fungerar som ett iscensatt nät av sammankopplade system, snarare än enskilda system som fungerar självständigt och utan påverkan på varandra. Till exempel, nu vet vi att immunologiska dysfunktioner kan främja hjärt-kärlsjukdom, att obalanserad kost kan orsaka hormonella störningar, och att miljöexponeringar kan påskynda neurologiska syndrom som Parkinsons sjukdom.
 • Hälsa som positiv vitalitet – inte bara frånvaro av sjukdom.
 • Främjande av organ reserv som medel att förbättra hälsobilden.

 

Funktionsmedicin är förankrad med en examination av de centrala kliniska obalanser som ligger bakom olika sjukdomstillstånd. Dessa obalanser uppstår genom miljöpåfrestningar såsom kost, näringsämnen (inklusive luft och vatten), motion och trauma som bearbetas av kropp, sinne och själ genom en unik uppsättning av genetiska förutsättningar, attityder och övertygelser. Dessa grundläggande fysiologiska processer omfattar kommunikation, både utanför och inne i cellen, bioenergetik, eller omvandling av mat till energi, replikering, reparation och underhåll av strukturell integritet, från cellulärnivå till hela kroppen, eliminering av avfall, skydd och försvar samt transport och cirkulation. De centrala kliniska obalanser som leder till funktionsstörningar inom detta komplexa system är:

 • Hormonella och neurotransmittor obalanser
 • Oxidation-reduktion obalanser och mitochondropathy
 • Avgiftning och biotransformationala obalanser
 • Immunobalanser
 • Inflammatoriska obalanser
 • Digestive, absorberande och mikrobiologiska obalanser
 • Strukturella obalanser från cellulära membranets funktion till det muskuloskeletala systemet.

 

Obalanser som dessa är föregångare till tecken och symtom som vi upptäcker och etiketterar (diagnostisera) för sjukdom i organsystem. Bättre balans – i patientens påverkan av miljöpåfrestning och i kroppens grundläggande fysiologiska processer – är föregångaren till att återställa hälsa och det handlar om mycket mer än att behandla symptomen. Funktionsmedicin är dedikerad till att förbättra förvaltningen av komplexa, kroniska sjukdomar genom att ingripa på flera nivåer för att ta itu med grundläggande kliniska obalanser och återställa varje patients funktionalitet och hälsa.

Funktionsmedicin är inte en unikt och separat kunskap om kroppen. Den är grundad på vetenskapliga principer och information som är allmänt tillgänglig i medicin idag. Funktionsmedicin kombinerar mycket detaljerade forskning från olika discipliner med kliniskt relevanta modeller av sjukdom, patogenes och effektiv klinisk hantering.

Funktionsmedicin betonar en definierbar och läraktig process med att integrera flera kunskapsbaser inom en pragmatisk intellektuell matris som fokuserar på funktionalitet, på många nivåer, snarare än en enstaka behandling för en enda diagnos. Funktionell medicin använder patientens berättelse som ett viktigt verktyg för att i diagnos, integrera olika tecken och symptom, tecken på kliniska obalanser i en övergripande strategi för att förbättra både patientens miljöpåverkan och hans eller hennes fysiologiska funktioner. Det är ett terapeutiskt arbetssätt, en disciplin, som tar upp behovet av att förändra arbetssättet inom primärvården.